Analizując listy przyszłościowych zawodów dających gwarancję dużych zarobków trudno nie dojść do wniosku, że często się one zmieniają. Nie ułatwia to planowania przyszłej kariery. Na tych samych listach można jednak znaleźć kilka pozycji, które już od lat znajdują się na tych samych, wysokich miejscach. Od lat więc można spodziewać się sporych zarobków wybierając pracę w charakterze programisty. Problem polega jednak na tym, że nie jest to zawód łatwy do wyuczenia. Jak zostać programistą?
Czy każdy ma na to szansę?
Już na wstępie warto podkreślić, że zawód programisty ma swoją specyfikę. W powszechnej świadomości kojarzy się przede wszystkim z wysokimi zarobkami i prestiżem. Sami programiści podkreślają jednak, że nie to jest kluczowe. Zarobki nie przychodzą same i nie gwarantuje ich nawet znalezienie pracy w dobrej firmie. Programista to przede wszystkim osoba, która nieustannie uczy się i rozwija. Dążenie do tego, aby być na bieżąco i wiedzieć więcej nie jest w tej branży wyrazem dobrej woli, a już na pewno nie cechuje tylko najlepszych. Tak naprawdę, za programistę może uważać się tylko ta osoba, dla której samorozwój jest czymś oczywistym. Nie jest to dobra wiadomość dla osób uważających, że wystarczy skończyć kurs programowania, aby obserwować zwiększający się stan konta.
Nie oznacza to jednak, że wspomniane kursy nie mają sensu albo zostały przygotowane jedynie po to, aby wyłudzić pieniądze. Każdy od czegoś zaczyna, a tym samym każdy dzisiejszy najlepszy programista był kiedyś osobą, która z entuzjazmem tworzyła swój pierwszy program. Tu warto zresztą podkreślić, że nauka programowania, choć nie jest prosta, jest jedną z najprzyjemniejszych. Jak już wspomniano, nigdy się nie kończy, zdobywanie nowych umiejętności dostarcza jednak ogromnej satysfakcji.
Szkoła programowania
Szkoła programowania to dobry pomysł na start, już podczas pierwszych zajęć dobrze jest jednak uświadomić sobie, że jest tylko bazą dla osób zajmujących się programowaniem. Nauka odbywa się także poprzez analizę periodyków branżowych, czytanie doniesień medialnych, analizowanie kursów online, a przede wszystkim – poprzez samodzielne eksperymentowanie. Można uczyć się na cudzych błędach, programiście jednak często popełniają także własne.
Nie każdy programista wiąże życie z tym zawodem. Nauka programowania może być jednak znakomitym hobby. Pozwala na tworzenie czegoś własnego, a tym samym dostarcza ogromnej satysfakcji. Coraz większe umiejętności można zaś skutecznie monetyzować zwłaszcza, że programista jest zwykle sam swoim szefem.