W idealnym świecie wszyscy kontrahenci opłacają należności za faktury na czas, a zatory płatnicze nie występują wcale. Realia rynkowe dalekie są jednak od idealnych, a opóźnienia w spłatach są nagminne – stąd właśnie pojawiło się zapotrzebowanie na takie usługi, jak faktoring.
Faktoring – wbrew obiegowej opinii – to nie jednorodna usługa polegająca zawsze na tym samym. Przeciwnie: w pojęciu faktoringu zawiera się szereg usług posiadających wspólny mianownik: możliwość finansowania faktur.
Aby odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule – dlaczego warto ubezpieczyć należności faktoringowe? – należy wpierw przybliżyć w dużym skrócie zasadę funkcjonowania faktoringu w ogóle.
Czym jest faktoring?
Usługa faktoringu polega na udostępnieniu przedsiębiorcom możliwości finansowania wystawionych przez nich faktur bez konieczności oczekiwania na chęć spłaty ze strony kontrahenta. Jak to działa?
- Przedsiębiorca wystawia fakturę z długim terminem płatności swojemu kontrahentowi.
- W wyniku nieoczekiwanego splotu wydarzeń przedsiębiorca potrzebuje środków z ww. faktury natychmiast – nie może czekać kolejnego miesiąca na spłatę zobowiązania.
- Aby znacząco przyspieszyć otrzymanie środków, przedsiębiorca odwiedza stronę faktora – https://pragmago.pl/ i wypełnia wniosek online.
- Po potwierdzeniu warunków umowy, przedsiębiorcy zostaje przyznany odnawialny limit faktoringowy. W jego ramach od tej pory będzie mógł finansować faktury wystawiane zgłoszonym kontrahentom.
- Pozostaje już tylko wysłać fakturę do sfinansowania – pieniądze pojawią się na koncie firmy już po kilku godzinach.
Tak w dużym skrócie przedstawia się schemat działania faktoringu. W dalszej kolejności środki muszą oczywiście powrócić do firmy faktoringowej – należność zapłaci kontrahent, na którego wspomniany wcześniej przedsiębiorca wystawił fakturę. Tutaj jednak może pojawić się kłopot – co się stanie, jeśli klient nie zechce lub z jakiegoś powodu nie będzie w stanie spłacić należności?
Faktoring a odpowiedzialność za transakcję
Samo skorzystanie z faktoringu nie zwalnia przedsiębiorcy z odpowiedzialności za doprowadzenie transakcji do szczęśliwego końca. Najpopularniejszym rodzajem faktoringu jest zresztą faktoring niepełny – oznacza to, że niezależnie od okoliczności, konieczność zapłaty firmie faktoringowej spoczywa w gestii faktoranta (przedsiębiorcy korzystającego z usługi faktoringu).
W praktyce sprowadza się to do tego, że w sytuacji, gdy odbiorca faktury będzie niewypłacalny, faktor zwróci się do faktoranta z prośbą o spłatę należności – a ten będzie musiał zwrócić całą kwotę.
Wszystko działa znakomicie, jeżeli przedsiębiorca prowadzi interesy ze sprawdzonymi, godnymi zaufania klientami. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w ofercie firm faktoringowych znajduje się także usługa faktoringu pełnego (bez regresu). Najprościej rzecz ujmując, zawiera ona w sobie ubezpieczenie należności, co dla faktoranta oznacza, że po otrzymaniu środków z faktury nie musi się nią już kłopotać.
Kiedy warto ubezpieczyć należność?
O ubezpieczenie należności faktoringowych warto zadbać, jeżeli przedsiębiorca nie jest pewny co do stanu finansów kontrahenta. Dobrym pomysłem będzie też uważne sprawdzenie klienta – na przykład w systemie BIG InfoMonitor – pod kątem nieuregulowanych zobowiązań.
Ubezpieczenie należności faktoringowych jest także popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców, którzy nie mają stałych klientów, lecz – poprzez specyfikę świadczonych usług – robią interesy z coraz to nowymi firmami.