Tutaj jesteś

Dlaczego warto ubezpieczyć należności faktoringowe? 

8 lipca 2022 Finanse należności faktoringowe


W idealnym świecie wszyscy kontrahenci opłacają należności za faktury na czas, a zatory płatnicze nie występują wcale. Realia rynkowe dalekie są jednak od idealnych, a opóźnienia w spłatach są nagminne – stąd właśnie pojawiło się zapotrzebowanie na takie usługi, jak faktoring. 

 

Faktoring – wbrew obiegowej opinii – to nie jednorodna usługa polegająca zawsze na tym samym. Przeciwnie: w pojęciu faktoringu zawiera się szereg usług posiadających wspólny mianownik: możliwość finansowania faktur.

 

Aby odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule – dlaczego warto ubezpieczyć należności faktoringowe? – należy wpierw przybliżyć w dużym skrócie zasadę funkcjonowania faktoringu w ogóle.

 

Czym jest faktoring?

Usługa faktoringu polega na udostępnieniu przedsiębiorcom możliwości finansowania wystawionych przez nich faktur bez konieczności oczekiwania na chęć spłaty ze strony kontrahenta. Jak to działa? 

 

  1. Przedsiębiorca wystawia fakturę z długim terminem płatności swojemu kontrahentowi.
  2. W wyniku nieoczekiwanego splotu wydarzeń przedsiębiorca potrzebuje środków z ww. faktury natychmiast – nie może czekać kolejnego miesiąca na spłatę zobowiązania.
  3. Aby znacząco przyspieszyć otrzymanie środków, przedsiębiorca odwiedza stronę faktora – https://pragmago.pl/ i wypełnia wniosek online.
  4. Po potwierdzeniu warunków umowy, przedsiębiorcy zostaje przyznany odnawialny limit faktoringowy. W jego ramach od tej pory będzie mógł finansować faktury wystawiane zgłoszonym kontrahentom.
  5. Pozostaje już tylko wysłać fakturę do sfinansowania – pieniądze pojawią się na koncie firmy już po kilku godzinach.

 

Tak w dużym skrócie przedstawia się schemat działania faktoringu. W dalszej kolejności środki muszą oczywiście powrócić do firmy faktoringowej – należność zapłaci kontrahent, na którego wspomniany wcześniej przedsiębiorca wystawił fakturę. Tutaj jednak może pojawić się kłopot – co się stanie, jeśli klient nie zechce lub z jakiegoś powodu nie będzie w stanie spłacić należności?

 

Faktoring a odpowiedzialność za transakcję

Samo skorzystanie z faktoringu nie zwalnia przedsiębiorcy z odpowiedzialności za doprowadzenie transakcji do szczęśliwego końca. Najpopularniejszym rodzajem faktoringu jest zresztą faktoring niepełny – oznacza to, że niezależnie od okoliczności, konieczność zapłaty firmie faktoringowej spoczywa w gestii faktoranta (przedsiębiorcy korzystającego z usługi faktoringu).

 

W praktyce sprowadza się to do tego, że w sytuacji, gdy odbiorca faktury będzie niewypłacalny, faktor zwróci się do faktoranta z prośbą o spłatę należności – a ten będzie musiał zwrócić całą kwotę.

 

Wszystko działa znakomicie, jeżeli przedsiębiorca prowadzi interesy ze sprawdzonymi, godnymi zaufania klientami. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w ofercie firm faktoringowych znajduje się także usługa faktoringu pełnego (bez regresu). Najprościej rzecz ujmując, zawiera ona w sobie ubezpieczenie należności, co dla faktoranta oznacza, że po otrzymaniu środków z faktury nie musi się nią już kłopotać.

 

Kiedy warto ubezpieczyć należność?

O ubezpieczenie należności faktoringowych warto zadbać, jeżeli przedsiębiorca nie jest pewny co do stanu finansów kontrahenta. Dobrym pomysłem będzie też uważne sprawdzenie klienta – na przykład w systemie BIG InfoMonitor – pod kątem nieuregulowanych zobowiązań. 

 

Ubezpieczenie należności faktoringowych jest także popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców, którzy nie mają stałych klientów, lecz – poprzez specyfikę świadczonych usług – robią interesy z coraz to nowymi firmami.

 

 

Redakcja buzzz.pl

Redaktorzy buzzz.pl to zespół doświadczonych ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat biznesu, finansów, ekonomii, IT, marketingu i pracy. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i biznesowo oraz w poszerzaniu wiedzy na tematy związane z nowoczesnymi technologiami i gospodarką. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami w obszarze biznesu i technologii. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?