Bezrobocie w naszym kraju systematycznie spada, gdy jednak mówimy o samej procedurze poszukiwania pracy często zwracamy uwagę na to, że nigdy chyba nie była ona aż tak skomplikowana, jak ma to miejsce obecnie. Jeszcze nie tak dawno na pracę można było liczyć przede wszystkim dzięki systemowi rekomendacji. Ktoś zajmował ważne stanowisko, można więc było zwrócić jego uwagę na swoje dobre wykształcenie i kwalifikacje, a następnie oczekiwać zatrudnienia.
Rekrutacja w internecie
Dziś nie jest to już takie proste, a proces rekrutowania pracowników przeniósł się niemal w całości do Internetu.
Nadal od pracowników wymaga się listu motywacyjnego i CV, jeśli jednak chcemy wiedzieć, gdzie możemy przesłać nasze dokumenty, z pewnością przyda się nam portal do szukania pracy. To właśnie tam pojawiają się kolejne ogłoszenia, tam też możemy zapoznać się z oczekiwaniami wobec potencjalnych pracowników oraz warunkami, jakie może zapewnić im pracodawca. Portal ułatwia pracę osobom, które prowadzą rekrutację i mogą szybko dotrzeć do szerokiego grona zainteresowanych. Jest jednak cennym wsparciem także dla bezrobotnych oraz dla tych osób, które nie są zadowolone z charakteru wykonywanej przez siebie pracy i szukają innego miejsca zatrudnienia.
Duża konkurencja
Oczywiście, na rynku panuje duża konkurencja i nie ma chyba branży, która nie musiałaby zabiegać aktywnie o zainteresowanie. Nie inaczej jest w przypadku portali poświęconych zatrudnieniu. W Internecie możemy znaleźć zarówno te, które mają zasięg ogólnokrajowy, jak i takie, które cechuje zasięg lokalny. Na szczególną uwagę zasługuje przy tym ich poziom specjalizacji. W wielu portalach pojawiają się różne oferty pracy, sporą popularnością cieszą się jednak również portale specjalistyczne stworzone choćby z myślą o programistach lub nauczycielach.
O tym, że są one cennym wsparciem dla pracodawców, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nietrudno jednak domyślić się, że korzystanie z nich oznacza duże zyski także dla pracowników. Ci ostatni mogą szybko sortować ogłoszenia. Tylko od nich zależy to, czy będą analizować każde z nich, czy też skoncentrują się jedynie na tych, które dotyczą konkretnej branży, miasta oraz rodzaju proponowanej umowy. Na najlepszych portalach do szukania pracy można przechowywać swoje dokumenty rekrutacyjne. Zwykle można tam znaleźć również informacje na temat ich tworzenia, przykładowe wzory, a nawet generatory idealne dla osób, które chcą szybko stworzyć profesjonalne CV. Mając to wszystko na uwadze trudno dziwić się, że mówi się o nich jako o miejscach przyjaznych tak pracodawcom, jak i osobom, które rozglądają się za pracą.