Wybierając dla siebie studia i zarazem naszą dalszą drogę edukacji, staramy się to zrobić w taki sposób, aby dać sobie w przyszłości szansę na wykonywanie satysfakcjonującego, radującego nas i przy okazji dobrze płatnego zawodu. O wszystkim musimy pomyśleć zawczasu. Nawet jeśli fascynujemy się filozofią i najchętniej kształcilibyśmy się właśnie na tym kierunku, rozważając z innymi osobami na temat sensu życia, musimy myśleć praktycznie i mieć na uwadze to, że po filozofii raczej ciężko znaleźć pracę w zawodzie i trzeba się albo przebranżawiać, albo szukać zawodu, gdzie wyższe wykształcenie czy jakieś specjalne umiejętności nie są zupełnie niezbędne.
A co z ekonomią?
Ekonomia czy warto ją studiować? Trzeba przyznać, że ostatnio jest to jeden z popularniejszych kierunków studiów, tak więc te osoby, które nie wiedzą, na co mają się wybrać, przeważnie lądują właśnie na ekonomii. Z rzadka jest ona takim pierwszym i głównym wyborem, choć i tak się czasem zdarza. Czy jednak rzeczywiście warto brać ją w ogóle pod uwagę? Co takiego konkretnie może dać nam studiowanie ekonomii?
Popularność ekonomii nie bierze się z powietrza
Pomimo tego, że jest ona kierunkiem mocno obleganym i chętnie wybieranym przez studentów z całej Polski, wciąż można ją uznać za kierunek przyszłościowy, którego ukończenie wiąże się niemalże z gwarancją szybkiego znalezienia przynajmniej dobrej pracy. Studia te same w sobie są już bardzo ciekawe. Na pozór mogą się kojarzyć z wykonywaniem nudnych obliczeń i ciągłymi zajęciami matematycznymi, jednakże na ekonomii poświęca się równie dużo czasu na opanowywanie umiejętności planowania, przewidywania i projektowania. Ekonomia czy warto? Na pewno tak, jeżeli zależy nam na uzyskaniu realnego wpływu na funkcjonowanie świata. Ekonomiści zajmują się przecież poważnymi problemami i często to oni stają się odpowiedzialni za próby pokonania szerzącego się bezrobocia czy zatrzymania rosnącej w siłach inflacji. Po ukończeniu ekonomii nietrudno o zdobycie zatrudnienia. A to jednak bardzo ważne, by udać się na takie studia, które rzeczywiście dają przyszłość, a nie są tylko sposobem na późniejsze chwalenie się dyplomem z wyższej uczelni.
Wiemy już, dlaczego warto studiować ekonomię, ale czy w ogóle łatwo jest się na nią dostać i na niej utrzymać? To zależy od tego, jakie umiejętności posiadamy i z czego zdawaliśmy egzamin dojrzałości. W przypadku kierunków typowo ścisłych, do których ekonomia zdecydowanie się zalicza, ważne są przede wszystkim matematyka, ekonomia oraz statystyka.