Każdy z nas posiada telefon komórkowy, a raczej smartfon, bo od kilkunastu lat korzystamy głównie właśnie ze smartfonów. W obecnych czasach niemal każdy korzysta na co dzień ze smartfonów, nieważne czy mowa tutaj o siedmioletnich dzieciach, osiemnastoletnich nastolatkach, czy też o siedemdziesięciolatkach, którzy są już na emeryturze.
Tworzenie aplikacji mobilnych
Według najnowszych europejskich badań aż 92 procent polskich obywateli posiada przynajmniej jednego smartfona z którego codziennie korzysta. Oczywiście nie każdy korzysta z tego sprytnego urządzenia w ten sam sposób. Osoby młode używają smartfonów nie tylko do komunikacji, ale również do przeglądania internetu, robienia zdjęć, oglądania filmów i seriali, grania w gry, wysyłania mailów, czy też robienia zakupów online przez popularne aplikacje aukcyjne. Osoby starsze używają z kolei smartfonów głównie do dzwonienia i smsowania oraz do robienia zdjęć. Ta ogromna różnica w sposobie korzystania ze smartfonów tłumaczy poniekąd dlaczego tak wiele starszych osób używa obecnie telefonów z ekranami dotykowymi, zamiast tradycyjnych telefonów komórkowych z fizyczną klawiaturą. Nie tylko to tłumaczy używanie smartfonów zamiast telefonów komórkowych przez osoby po 60 roku życia. Smartfony z dużymi 6 calowymi ekranami są w końcu o wiele bardziej wygodne dla osób starszych, niż stare telefony z 2 calowymi ekranikami na których czcionka jest po prostu zbyt mała dla starszej osoby z wadą wzroku. Na 6 calowym ekranie widać o wiele więcej, a sam sposób korzystania z dużego ekranu (dotykowo) także jest o wiele bardziej intuicyjny, niż korzystanie z małej klawiatury.
Systemy operacyjne
Nie byłoby smartfonów gdyby nie systemy operacyjne. Nie byłoby natomiast mobilnych systemów operacyjnych gdyby nie tysiące aplikacji, które można pobrać z autoryzowanych sklepów na swój smartfon. Rynek aplikacji mobilnych wycenia się obecnie na setki miliardów dolarów. Jest to rynek, który nadal rośnie i dynamicznie się rozwija. Tworzenie aplikacji mobilnych było wyjątkowo opłacalne już kilka lat temu, ale z powodu trwającej od ponad roku pandemii koronawirsa, opłacalność tej branży wzrosła jeszcze bardziej. Z powodu licznych lockdownów i obostrzeń ludzie na całym świecie zaczęli spędzać coraz więcej swojego wolnego czasu w domach. Ten fakt doprowadził do tego, że ludzie zaczęli coraz częściej i intensywniej używać swoich smartfonów, a tym samym częściej korzystać z zainstalowanych przez siebie aplikacji mobilnych. Największy wzrost popularności zanotowały oczywiście aplikacje związane z rozrywką, na przykład aplikacje do oglądania filmów i seriali.